Gå til indhold
Del kandidaten
Jørgen Seyfarth
Forretningsudvikler
Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Kultur som løftestang Fanø har et unikt kultur- og foreningsliv, båret af ildsjæle, traditioner og stærke fællesskaber. Det er et varemærke for øen og en vigtig del af Fanøs identitet. Fra Fannikerdage til Kulturskolens koncerter er kulturen med til at samle os – og Fanøhallen står som et centralt mødested for idræt og fællesskab. Derfor vil Jeg bringe kulturlivet helt ind på rådhuset. Jeg vil nedsætte et udvalg, hvor kulturaktører og kreative kræfter arbejder strategisk med fremtidens festivaler og kulturtilbud på Fanø. Jeg vil ikke nøjes med at understøtte – Jeg vil inddrage og sætte kulturen til bords med politikerne, så aktørerne og rådhuset arbejder i takt. Kulturen skaber stolthed lokalt og brander Fanø som noget helt særligt. Den binder os sammen på tværs af generationer og giver os et fællesskab, vi kan bygge videre på.

Tillidsposter
2023-nu · Bestyrelsesmedlem · Ejendomsfonden Fanø Vesterland
Erhvervskarriere
2005-nu · Forretningsudvikler · CHRISTEL SEYFARTH art knits
Uddannelse
Højere Handelseksamen · Kolding Købmandsskole
1
Fanø Kommune skal opføre flere almene lejeboliger.
2
Fanø Kommune bør fortsætte som selvstændig kommune og ikke søge en sammenlægning med en anden kommune.
3
Byrådet på Fanø skal lægge mest vægt på samarbejde i stedet for at fastholde klare politiske forskelle.
4
Fanø Kommune skal begrænse turismen for at tage hensyn til natur, borgere og øens kapacitet.
5
Fanø Kommune bør give tilladelse til nye dagligvarebutikker.
6
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
7
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
8
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
9
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
10
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
11
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
12
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
13
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
14
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
15
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
16
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
17
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
18
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
19
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
20
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
21
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
22
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
23
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
24
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
25
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.