Gå til indhold

VEMCO GROUP A/S

2009
Stiftet
13
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Røde Banke 77
7000 Fredericia
Kort fortalt
VEMCO GROUP A/S blev etableret i 2009 og har adresse i Fredericia. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 14 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med andre maskiner og andet udstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
Likviditetsgrad
106%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
14%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
106%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
14%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste14.94214.69412.52013.41510.026
Primært resultat1.9624.7371.4752.0571.474
Finansielle poster netto-1.753-1.908-698119-41
Resultat før skat3413.081-1.9591.2363.745
Årets resultat1352.056-2.2047763.448
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver1.1069789108471.026
Materielle anlægsaktiver1.466882128541.080
Finansielle anlægsaktiver4.7501.8041.6262.9612.684
Anlægsaktiver i alt7.3223.6652.5484.6624.790
Omsætningsaktiver15.04515.42115.4469.4208.242
Aktiver i alt22.36719.08517.99414.08213.032

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital3.1906.5234.9677.6717.395
Langfristet gæld4.7554.1904.0266061.391
Kortfristet gæld14.1518.1308.8295.6614.104
Passiver i alt22.36719.08517.99414.08213.032
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31