Gå til indhold

Unit IT A/S

1991
Stiftet
112
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Strandvejen 7
5500 Middelfart
Kort fortalt
Unit IT A/S blev etableret i 1991 og har adresse i Middelfart. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 182 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
Likviditetsgrad
180%
God
Afkastningsgrad
4900%
Meget god
Soliditetsgrad
55%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
180%
God
Afkastningsgrad
4900%
Meget god
Soliditetsgrad
55%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning--243.473229.017185.175
Bruttofortjeneste182.89999.082124.593128.999125.861
Primært resultat13.641-19.4504.64819.65121.397
Finansielle poster netto-27-645-892-456-364
Resultat før skat13.614-20.0953.75619.19521.033
Årets resultat9.053-14.1522.87914.91216.247
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver286.03008180
Materielle anlægsaktiver299.22229.52621.18221.911
Finansielle anlægsaktiver43.8502.3122.2772.139
Anlægsaktiver i alt6119.10231.83824.27724.050
Omsætningsaktiver218119.78595.92857.18959.737
Aktiver i alt278138.887127.76681.46683.787

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital15328.53542.73939.86040.937
Langfristet gæld5-2.3953.6264.586
Kortfristet gæld121110.35282.63237.98038.264
Passiver i alt278138.887127.76681.46683.787
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30