Gå til indhold

Trimco Group (Denmark) A/S

1995
Stiftet
96
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Rosenholmvej 1-5
7400 Herning
Kort fortalt
Trimco Group (Denmark) A/S blev etableret i 1995 og har adresse i Herning. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 74 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med tekstiler.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Likviditetsgrad
228%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
62%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
228%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
62%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste74.37574.58773.36670.57759.237
Primært resultat15.50215.00213.50212.1818.651
Finansielle poster netto-16.700987-10.537-9202.773
Resultat før skat40.20042.19137.205112.37783.161
Årets resultat29.87624.92232.39999.87073.505
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver7.7475.4726.3884.2581.596
Materielle anlægsaktiver30.02330.25030.97531.50431.181
Finansielle anlægsaktiver4.4834.477289.451319.939252.175
Anlægsaktiver i alt42.25340.199326.814355.701284.952
Omsætningsaktiver192.636182.464154.207187.393167.244
Aktiver i alt234.889222.663481.021543.094452.196

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital145.318110.479400.530447.374392.221
Langfristet gæld---043
Kortfristet gæld84.333101.92772.25183.58251.188
Passiver i alt234.889222.663481.021543.094452.196
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31