Gå til indhold

Takeda Pharma A/S

1984
Stiftet
79
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Delta Park 45
2665 Vallensbæk Strand
Kort fortalt
Takeda Pharma A/S blev etableret i 1984 og har adresse i Vallensbæk Strand. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 215 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Likviditetsgrad
379%
Meget god
Afkastningsgrad
18%
Meget god
Soliditetsgrad
73%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300
Likviditetsgrad
379%
Meget god
Afkastningsgrad
18%
Meget god
Soliditetsgrad
73%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
1.200.000
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning1.112.7531.102.4191.118.7101.061.206910.058
Bruttofortjeneste215.662119.035437.703120.582153.989
Primært resultat113.01217.248337.58920.84241.266
Finansielle poster netto1.155-103-1.862101.455
Resultat før skat114.16717.145335.72720.85242.721
Årets resultat88.64112.162261.22213.57331.795
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver0001.4431.395
Materielle anlægsaktiver9.62714.01116.42742.87144.993
Finansielle anlægsaktiver1.0794.24418.93031.20019.334
Anlægsaktiver i alt10.70618.25535.35775.51465.722
Omsætningsaktiver612.774563.079547.013410.236556.571
Aktiver i alt623.480581.334582.370485.750622.293

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital456.501368.294355.95194.89281.238
Langfristet gæld5.2439.36010.70112.65914.219
Kortfristet gæld161.736203.680215.718375.272525.597
Passiver i alt623.480581.334582.370485.750622.293
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31