Gå til indhold

LIFTRA ApS

2003
Stiftet
338
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Stationsmestervej 81
9200 Aalborg SV
Kort fortalt
LIFTRA ApS blev etableret i 2003 og har adresse i Aalborg SV. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 223 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik.
Direktion
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Likviditetsgrad
145%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
2%
Svag
Soliditetsgrad
31%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300 400
Likviditetsgrad
145%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
2%
Svag
Soliditetsgrad
31%
God
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning580.485521.176337.253--
Bruttofortjeneste223.901188.546145.704234.792120.525
Primært resultat16.36736.35522.293134.97064.171
Finansielle poster netto-8.356-6.366-9.432-8.8021.016
Resultat før skat8.01129.98912.861126.16865.187
Årets resultat7.07723.88810.24799.84051.972
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver170.914152.0001.7913.4835.176
Materielle anlægsaktiver12.68912.07816.64119.3812.874
Finansielle anlægsaktiver952891892719602
Anlægsaktiver i alt184.555164.97019.32423.5838.652
Omsætningsaktiver617.646478.866386.857464.740323.150
Aktiver i alt802.200643.835406.181488.323331.801

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital252.057244.557132.551144.85262.464
Langfristet gæld56.11174.6008.99112.99296
Kortfristet gæld425.522243.545249.766315.606267.592
Passiver i alt802.200643.835406.181488.323331.801
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31