Gå til indhold

Dansk Bygnings Screening A/S

2019
Stiftet
1
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Sæbygårdvej 15
9300 Sæby
Kort fortalt
Dansk Bygnings Screening A/S blev etableret i 2019 og har adresse i Sæby. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 917.842. Virksomheden er et aktieselskab i branchen rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Dansk Bygnings Screening A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
0
-200
-400
-600
-800
Likviditetsgrad
168%
God
Afkastningsgrad
-8%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
29%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 2 4 6
Likviditetsgrad
168%
God
Afkastningsgrad
-8%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
29%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
0
-200
-400
-600
-800

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste9186023307212.246
Primært resultat-83-29-694-780-391
Finansielle poster netto-21-68-201-128-83
Resultat før skat-104-96-896-908-473
Årets resultat-82-76-700-711-377
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
2.500
2.000
1.500
1.000
500
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
0
-200
-400
-600
-800

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver04617571.2951.447
Materielle anlægsaktiver2158101170212
Finansielle anlægsaktiver3030424234
Anlægsaktiver i alt515499001.5071.692
Omsætningsaktiver1.0177607263461.436
Aktiver i alt1.0681.3091.6261.8533.128

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital313395471-829-118
Langfristet gæld149144139135132
Kortfristet gæld6067711.0152.4973.011
Passiver i alt1.0681.3091.6261.8533.128
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
500
0
-500
-1.000

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31