Gå til indhold

Circle K Danmark A/S

1999
Stiftet
2835
Ansatte
Seneste nyheder
30. september
·
food-supply.dk

Flere store kæder stopper samarbejdet med Sun Salat efter politiaktion

Efter tirsdagens omfattende politiaktion mod den svenske salatproducent Sun Salat vælger flere af de store danske kæder, der forhandler produkterne, nu at afbryde samarbejdet Normalt kan man finde færdige salater, sandwiches, wraps, hummus og pesto fra den svenske producent Sun Salat på hylderne hos store danske kæder som Coop, Rema 1000,
Circle K
, Lagkagehuset og i onlinesupermarkedet Nemlig.com.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Borgmester Christiansens Gade 50
2450 København SV
Kort fortalt
Circle K Danmark A/S blev etableret i 1999 og har adresse i København SV. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 2,8 mia. Virksomheden er et aktieselskab i branchen detailhandel med motorbrændstoffer.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Likviditetsgrad
124%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
12%
God
Soliditetsgrad
47%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 500 1.000 1.500 2.000 2.500
Likviditetsgrad
124%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
12%
God
Soliditetsgrad
47%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
20.000.000
15.000.000
10.000.000
5.000.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning11.245.00011.901.00013.571.00016.653.00013.408.000
Bruttofortjeneste2.830.0002.715.0002.518.0002.472.0002.417.000
Primært resultat698.000664.000517.000458.000546.000
Finansielle poster netto-29.000-23.000-66.000-25.000-62.000
Resultat før skat669.000641.000451.000433.000484.000
Årets resultat487.000462.000338.000338.000366.000
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver249.000272.000296.000319.000336.000
Materielle anlægsaktiver3.296.0002.884.0002.912.0002.676.0002.574.000
Finansielle anlægsaktiver26.00023.00025.00025.00022.000
Anlægsaktiver i alt3.571.0003.179.0003.233.0003.020.0002.932.000
Omsætningsaktiver2.264.0002.270.0002.277.0002.481.0002.974.000
Aktiver i alt5.835.0005.449.0005.510.0005.501.0005.906.000

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital2.752.0002.965.0002.981.0002.742.0002.404.000
Langfristet gæld833.000488.000541.000489.000507.000
Kortfristet gæld1.822.0001.553.0001.541.0001.832.0002.535.000
Passiver i alt5.835.0005.449.0005.510.0005.501.0005.906.000
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
6.000.000
5.000.000
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30