Gå til indhold

ANGUNNGUAQ A/S

1997
Stiftet
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
J. M. Jensenip Aqq 2
Postboks 1028
3911 Sisimiut
GL
Kort fortalt
ANGUNNGUAQ A/S blev etableret i 1997 og har adresse i Sisimiut. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 41 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen havfiskeri.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
99%
Svag
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
62%
Meget god
Likviditetsgrad
99%
Svag
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
62%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste41.73841.70247.15241.71738.932
Primært resultat7.9928.59010.6407.12011.732
Finansielle poster netto-1.589-1.728-1.425-1.052-645
Resultat før skat6.4036.8639.2146.06811.087
Årets resultat4.8025.1256.9084.7418.056
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver01678140210
Materielle anlægsaktiver58.46263.80162.21969.10371.422
Finansielle anlægsaktiver21.86125.86117.25017.25017.250
Anlægsaktiver i alt80.32389.67879.54786.49388.881
Omsætningsaktiver7.0986.7979.5185.9716.628
Aktiver i alt87.42196.47589.06492.46495.510

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital54.19353.89154.76653.85851.527
Langfristet gæld19.26223.98520.71324.01727.590
Kortfristet gæld7.14811.8826.6069.91611.457
Passiver i alt87.42196.47589.06492.46495.510
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31