Annonce
Ringkøbing

Vinterbadere kan altså godt være en smule vanvittige

De fem bestyrelsesmedlemmer i Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun i Ringkøbing havde givet hinanden håndslag på, at de ville hoppe i havnen, hvis Nordea-fonden fandt den helt store pengepung frem. Det skete, og tirsdag eftermiddag var det regnskabets time.

Ringkøbing: Vandet i Ringkøbing Fjord er cirka lige så lunt som luften denne sene tirsdag eftermiddag: 11 grader. Og der blæser en stiv kuling fra nordvest, hvorfra der ind i mellem også bliver serveret byger af slagregn.

Fem voksne mennesker står og skutter sig på havnefronten. Det er faktisk ikke vejr til at være ude i. Og da slet ikke til at bade i.

Men det er den aftale, de har indgået. At hvis de fik én million kroner fra Nordea-fonden, så var der kun én vej at gå - at hoppe i havnen:

- Det skal vi selvfølgelig markere, og det er jo en vinterbaderklub, siger Christina Hedegård, der er formand for Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun.

Klubben, der blev dannet i Ringkøbing i starten af 2017, mangler i høj grad et mødested, og derfor tog Christina Hedegård og næstformand Ann Holm Nielsen i foråret en tur til Østjylland for at præsentere Nordea-fonden for et byggeprojekt med klubhus, badebro og en mobil sauna.

Annonce

Jeg ved ikke lige, hvad vi gør, for jeg svømmer mildest talt ikke. Så hvis vanddybden er ret høj, så skal vi da have fundet på en eller anden løsning

Klavs Christensen, kasserer i Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun i Ringkøbing

Neptun er inde i varmen

Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun blev i starten af 2017 dannet i Ringkøbing og har i dag 55 medlemmer.En af initiativtagerne var Christina Hedegård, der er formand for klubbens bestyrelse - hun bor i Velling og arbejder som træningsvejleder i Forsvaret.

Klubbens medlemmer har hidtil nydt godt af velvilje fra Ringkøbing Sejlklub, hvor det har været muligt at klæde om og nyde en kop kaffe.

Nordea-fonden har netop doneret én million kroner til Neptun, der dermed kan få opfyldt et stort ønske om eget klubhus ved havnen i Ringkøbing.

Selve klubhuset bliver på cirka 30 kvadratmeter - med i projektet er også en mobil sauna, en badebro samt en lang, niveaudelt boardwalk ved det yderste havnebassin, hvor folk kan sidde på træbeklædte trin og nyde livet og udsigten.

Vi gjorde det - modtog én million kroner fra Nordea-fonden og hoppede i havnen. Fra venstre er det Hanne Wiencken, Ann Holm Nielsen, Lisbeth Vang Andersen, Klavs Christensen og Christina Hedegård, der udgør den samlede bestyrelse i Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun i Ringkøbing. Foto: Jørgen Kirk

Satsede hele butikken

Under mødet med repræsentanter fra fonden gik de to kvinder så at sige planken ud:

- Vi var så modige at krydse af i et felt, hvor der stod "Alt eller intet". Der var også et felt, hvor man kunne krydse af, hvis man var villig til at nøjes med mindre, hvis de ikke kunne imødekomme det fulde beløb. Den krydsede vi ikke af. Vi satsede hele butikken på det her, fortæller Christina Hedegård.

Og nogle gange bliver det bare belønnet at gå linen ud: Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun har netop modtaget en donation på én million kroner fra Nordea-fonden.

- Det er jo helt vildt. Vi havde håbet, men vi havde også holdt forventningerne lavt. Det er jo mange penge, tilføjer Christina Hedegård.

De fire andre i bestyrelsen er som sådan med på den vanvittige happening med at hoppe i havnen fuldt påklædt, men der er nu noget med ham kassereren, Klavs Christensen:

- Jeg ved ikke lige, hvad vi gør, for jeg svømmer mildest talt ikke. Så hvis vanddybden er ret høj, så skal vi da have fundet på en eller anden løsning, siger Klavs Christensen, der - med et glimt i øjet - ellers frygter, at klubben med ét kommer til at stå uden økonomichef.

Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk

En følelse af velvære

De fem bestyrelsesmedlemmer kigger atter ned i havnebassinet, der frister med let bølgegang og små, hvide skumtoppe. Kropssprog og ansigtsudtryk sender klare signaler om, at det da nok var federe at sidde i en lun stue med en kop kaffe og måske en plaid.

Christina Hedegård foreslår, at de tæller ned fra tre og så tager springet. Og det gør de alle fem - med Klavs Christensen som den sidste til at ramme vandet.

55 sekunder senere lyder der et femfoldigt jubelbrøl oppe på kajpladsen.

Klavs Christensen er på ingen måder kommet tørskoet i land, men han er godt tilfreds med sin egen indsats i fællesskabet. Og han er særdeles glad for at være en del af Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptun, for det med at tage en dukkert i de kolde måneder kræver som sådan ikke færdigheder ud i disciplinen at kunne svømme:

- Det var da noget koldt. Men heldigvis var det ikke dybere, end at jeg kunne nå bunden, så jeg kunne sætte af og komme ind igen, siger kassereren og tilføjer:

- Når man kommer hjem fra et vinterbad, så får man den dér fantastiske endorfin-følelse af velvære og tilfredshed. Det er alletiders. Og med de faciliteter, vi forhåbentlig får, så bliver det et hit - det er stensikkert.

Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk

Kommunen skal bidrage

Det er også et hit at få tørt tøj på i en fart - for straks derefter at vende ryggen til den stive kuling fra nordvest.

De fem i Neptuns bestyrelse skal indendøre for at mødes med en entreprenør og en juridisk rådgiver, der skal hjælpe til med at få klubhus-projektet finpudset til mindste detalje:

- Og så skal vi have sendt en formel ansøgning til kommunen, siger Christina Hedegård.

Det er således en betingelse fra Nordea-fondens side, at hjemkommunen bidrager med restbeløbet til et givent projekt, der i Ringkøbing har et budget på godt 1,3 millioner kroner.

Når det hele skal regnes ud, er det også godt at have en kasserer med i flokken. Lige nu og her ser Klavs Christensen dog mest frem til at få varmen og til at udbringe en fælles skål i noget boblevand af en slags:

- Jeg har ladet mig fortælle, at der vist også dukker en æblekage op....

Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk
Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk
Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk
Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk
Vinterbaderklubben Neptun har netop fået én million kroner af Nordea Fonden til byggeri af nyt klubhus - og derfor hopper hele bestyrelsen i havnen..Foto: Jørgen Kirk
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kultur For abonnenter

Krig og nye gæster påvirker hverdagen på Badehotellet: Sæson 7 balancerer fermt mellem feelgood og mere alvorsfulde takter

112

Sprængte hul i kajak med fyrværkeri

Læserbrev

En ommer: Lad dog Skjern Produktforretning få lov at udvide

Læserbrev: Hvad er det, teknik og miljøudvalget spænder ben for? I disse grønne omstillingstider, endelig er der en virksomhed, der vil vækste, som I så vil bremse. Hvorfor kan produktforretningen ikke få lov at udvide med en ny hal? Jeg forstår da godt dit synspunkt, John Christensen, med at det er træls, at man har investeret i industrigrunde, som ikke er i brug. Det kunne ellers blive et flot syn med 4-6 meter høje rustne metalskrot-bunker i Skjern industrikvarter, har I tænkt på dette? Hvad så, hvis Ådum autoophug og Ringkøbing autoophug også vil udvide? Så skal de jo også flytte ind i industrikvarteret, som jo så snart ville blive for lille, men fantastisk farvestrålende at se på. Nej prøv for en gangs skyld ikke at se på kroner og øre, men brug den fornuftige del af hovedet. Er der nogle, der kan finde bedre placeringer til disse industrier end der, hvor de nu ligger? Hvem generes af Skjern produkthandel, hvor den er i dag? Jeg har læst om en tidligere miljømedarbejder ved kommunen, at der aldrig har været problemer med miljøet, så hvorfor prøve at tvinge dem til at flytte. Måske ud af kommunen, og væk er både arbejdspladser og skattekronerne. Men det har I jo prøvet før med HV transport i Hover. Synes I, det var en god ide? Hvor mange arbejdspladser og skattekroner kostede det? At man kan fejle én gang er da ikke ensbetydende med, at kommunen skal blive ved med dette. Jeg tror ikke, der er ret mange, som kører forbi Ringkøbingvej 17, der er klar over, hvad der ligger fantastisk flot gemt bag beplantede jordvolde og træer, nej lad blot dem udvide, hvis de har brug for dette. Måske til et par nye medarbejdere, som så kunne betale skat i kommunen. Og det kunne måske også være tænkeligt, at virksomheden også kunne lave mere overskud, som så kunne komme kommunekassen til gode. Det ville i hvert fald ikke ske, hvis den skulle flytte til industrikvarteret. Det er en ommer, teknik og miljøudvalg. Brug den fornuftige del af hovedet denne gang.

Annonce