Ringkøbing-Skjern: Det seneste døgn har igen været en af de helt gode på corona-fronten. Ud fra Statens Serum Instituts daglige corona-opdatering kan man nemlig se, at der ikke er kommet flere smittede i Ringkøbing-Skjern. I hele landet er der registreret 274 smittetilfælde i samme periode.
Set over en uge har Statens Serum Institut konstateret 10 tilfælde af coronasmittede, og det er ud af i alt 5715 testede.
Med ingen nye smittede det seneste døgn har Ringkøbing-Skjern nu 17,7 smittede per 100.000 indbyggere. Dermed holder Ringkøbing-Skjern sig under myndighedernes bekymringsgrænse på 20 smittede per 100.000 indbyggere.
918 personer fra Ringkøbing-Skjern har i løbet af det seneste år været smittet med corona-virus. På landsplan er tallet 204.362.
Statistikken er lavet på baggrund af den almindelige hals-podning – den såkaldte PCR-test. Eventuelt smittede fundet ved lyntesten, hvor man tester via næsen, indgår ikke i statistikken.