Velling: 2020 var - trods alt - et godt år for Stine Pilgaard, der bor i Velling. Hun blev mor for anden gang og udgav sin tredje roman, 'Meter i sekundet,' der på det nærmeste har taget Danmark med storm.
2021 tegner også til at blive fin for bestsellerforfatteren, der allerede nu kan glæde sig over at være nomineret til to priser for sin seneste udgivelse. I selskab med fem andre forfattere blev Stine Pilgaard i slutningen af 2020 nomineret til DR Romanprisen 2021, og senest er hun nu også kommet i spil til at modtage bogprisen Martha.
Bag Martha-prisen står Bog & idé, og det særlige ved denne pris er, at det er butikskædens medarbejdere og danske læsere, der hver nominerer fire forfattere.
I de foregående tre år er prisen gået til Sara Blædel, Jens Henrik Jensen og Leonora Christina Skov.
Prisen fik et nyt navn
Martha-prisen blev uddelt for første gang i 1989 til Martha Christensen. Dengang hed prisen Danskernes Yndlingsforfatter, men sidenhen er der foretaget et navneskifte.
Stine Pilgaard er den første, der er nomineret til 2021-udgaven af Martha, og når feltet er fuldtalligt, kan danskerne frem mod sommerferien afgive deres stemme.
Vinderen bliver offentliggjort i oktober.