Annonce
Ringkøbing

Måske skal der skåles: Nu kan der stemmes på fantastiske fællesskaber

Billedet her - med viceborgmester Søren Elbæk til højre - blev taget 20. juni, da InWestjylland afviklede klubbens første arrangement, der bød på forskellige former for vandsport på Ringkøbing Fjord. Arkivfoto: Jørgen Kirk
InWestjylland, der er en klub for unge mellem 20 og 35 år i Ringkøbing-Skjern Kommune, er nomineret i en konkurrence med en præmiesum på 100.000 kroner.

Ringkøbing-Skjern: Som ansat i Ringkjøbing Landbobank har Emma Kaasgaard en god fornemmelse af, hvad 100.000 kroner er for en størrelse. Og hun er fuldt ud klar over, at det er sådan et beløb, der er på spil i konkurrencen 'Fantastiske Fællesskaber', som blandt andre TV MidtVest står bag.

Her repræsenterer Emma Kaasgaard et godt lod, da det var hende, der i sin tid fik idéen til at skabe InWestjylland; en klub, der henvender sig til unge mellem 20 og 35 år i Ringkøbing-Skjern Kommune.

Sammen med fire andre projekter er InWestjylland nomineret til at vinde den regionale udgave af 'Fantastiske Fællesskaber', der bliver afgjort ud fra folkets sms-stemmer. Hvis man ønsker at sende sin opbakning i retning af InWestjylland, skal man i en sms skrive MV 3 og sende beskeden til 1272.

For de, der gerne vil have et indtryk af, hvad den vestjyske klub står for, er det muligt at finde en præsentationsvideo på tv-stationens hjemmeside.

Annonce

De nominerede er

Disse fem projekter er nomineret i konkurrencen 'Fantastiske Fællesskaber', der er udskrevet af TV MidtVest:

InWestjylland: Fællesskab for unge mellem 20 og 35 år i Ringkøbing-Skjern-området. Fællesskabets formål er at skabe aktiviteter, der samler, fastholder og tiltrækker unge til området.

Brande Gymnastik- og Ungdomsforening: Idrætsforening, der - udover at tilbyde stribevis af forskellige aktiviteter i Brande - også forsøger at få byens mange udenlandske borgere til at blive en del af det danske foreningsliv.

Falling Knights MC: Motorcykelklub, der er opstået i Thy, men senere har bredt sig til blandt andet Mors. Klubbens medlemmer har flere gange taget ældre mennesker fra områdets plejehjem med på tur.

Pen15 United: Fodboldklub for piger, der går på Herning Gymnasium. Klubben endte i dens første sæson med en målscore på minus 65 - alligevel kæmper pigerne videre.

Idom-Råsted Borgerforening: I byerne Idom og Råsted, der ligger lige uden for Holstebro, er der gang i et væld af forskellige ting. Byen og borgerforeningen er blandt andet ved at arbejde med en ny vision: 'Fra hver har sit eget, til sammen har vi meget.'

Vandsport på fjorden

InWestjylland debuterede med sit første arrangement 20. juni, hvor omkring 100 unge hyggede sig med forskellige former for vandsport ude på fjorden foran rådhuset i Ringkøbing, og i starten af oktober mødtes det unge fællesskab i forbindelse med en håndboldligakamp i Skjern.

Da juryen bag 'Fantastiske Fællesskaber' nominerede den vestjyske klub, lød det blandt andet sådan her i begrundelsen:

- Det er noget, der i den grad er behov for. Selv om, man flytter tilbage til den by, man er vokset op i, eller aldrig er flyttet derfra, så har man brug for et fællesskab som ung. Mange af de jævnaldrende, man kendte som barn, bor måske ikke i området længere.

Det er muligt at stemme på sin favorit frem til 17. november, hvorefter den regionale vinder kåres. Sidste år gik sejren til landsbyen Mejrup ved Holstebro; med et projekt, der bar titlen 'Det nære i det store.'

Blandt de andre nominerede er en idrætsforening i Brande og en fodboldklub i Herning.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Udvikling: Det er vores butik - vi har selv skabt den

Læserbrev: I eftersommeren 2018 mistede vi i Stauning vores brugsforening, hvor folk havde handlet gennem mere end 100 år. Tankstationen lukkede også. Det var en ringe trøst, at COOP-koncernen – tilsyneladende uden mange tanker om sine dybeste rødder – var i gang med at lade sine brugser i en lang række landsbyer gå konkurs. Som én af os i Stauning med velplaceret ironi udtrykte det: ’Det er da vist ligesom en so, der æder sine egne grise’. Men ulykken tog ikke gå-på-modet fra os. Tværtimod var der folk i Stauning, som omgående tog initiativet. De gik på med krum hals. De samlede Staunings kræfter. De fik ting til at ske. Der er nemlig det ved det, at det dér med at få noget til at ske - det ligger nærmest indbygget i Staunings DNA. Derfor skete det, at vi allerede i foråret 2019 – bare et halvt år efter brugsens lukning – kunne byde benzinselskabet Go’on velkommen til Stauning. Biler begyndte igen at dreje ind. Der var igen aktivitet. Og nu på lørdag, 23. november, sker der det, at vores nye købmand kan byde os velkommen – og vi ham – i en topmoderne dagligvareforretning, der er gennemgribende renoveret fra A til Z af professionelle håndværkere. Herudover har mange forskellige frivillige bidraget med oprydning, rengøring, opstilling af inventar - og sat 2500 varenumre på de rette hylder efter købmandens anvisninger. Det er mærkeligt at tænke på – ja, egentligt fantastisk, alt det der er nået på godt et år i et gnidningsløst og humørfyldt samarbejde. Det hele er nået, takket være stauningboernes kæmpeindsats, også økonomisk. Lige efter brugsens lukning strittede initiativerne naturligt nok lidt i alle retninger. Set udefra lignede det måske lidt situationen, når man kradser lidt med en pind i en myretue. Men ligesom myrer hurtigt organiserer sig og får skaderne repareret, når ødelæggelsens pind har kradset i deres tue, så samlede også Stauning sig hurtigt om det væsentlige: nemlig at få samlet økonomi nok til at købe det gamle nedlagte mejeri midt i byen, hvor brugsen havde butik fra omkring 1970. Og selve målet, det lå fast helt fra starten: senest ved udgangen af 2019, så skulle der igen være dagligvarebutik her i Stauning. At det mål er nået, det siger noget meget vigtigt om Stauning. Først og fremmest siger det, at vi er i stand til at samle os og stå sammen for at få ting til at ske. Men ligeså vigtigt: i Stauning har vi folk iblandt os, der besidder de mange vidt forskellige kompetencer, der gør det muligt at tingene faktisk også kommer til at ske – bliver til virkelighed. Det skal vi huske at fortælle hinanden, når vi går rundt og handler med vores nye købmand i vores nye butik. For den fortælling er en vigtig del af vores fælles historie. Den må vi aldrig glemme. Ligesom den gamle brugsforening, som vore forgængere for 100 år siden gik sammen om at skabe, blev en vigtig del af deres fælles historie. Men nu er det vores butik. Vi har selv skabt den. Den er vores værk. Det var os, der fik det til at ske. Uden os, så var vores butik der ikke. Og uden os – så er butikken der ikke! Det er også værd at minde hinanden om. Butikken har brug for os. Og vi har brug for butikken. Det var jo derfor, vi sørgede for, at den kom.

Danmark For abonnenter

Johns kæbe var blød som bølgepap efter strålebehandlinger: - Den ville smuldre væk uden tandbehandlinger

Annonce