Annonce
Tarm

Lyne Friskoles cykelsponsorløb gav 170.000 kroner

Det lykkedes et stort hold frivillige cyklister at cykle cirka 170.000 kroner sammen ved Lyne Friskoles cykelsponsorløb i Strellev i fredags. Der blev cyklet i alt 1643 kilometer på landevej og 90 kilometer på mtb-bane. Privatfoto
Annonce

Strellev: Fredagens cykelsponsorløb indbragte 170.000 kroner til Lyne Friskole. Et talstærkt publikum mødte op til løbet, der blev holdt i Strellev ved Strellev Cykel- og Fritidspark. Hver cyklist havde skaffet et antal sponsorer, som alle havde givet tilsagn om et beløb pr kørt kilometer. Skoleleder Lars-Ole Hjort leverede en peptalk, hver gang nogen passerede målstregen.

- Det super flotte resultat betyder, at vi kan gøre en ekstra indsats for vores elever, siger formand for Lyne Friskoles bestyrelse Gitte Thrane i en pressemeddelelse.

Der var sponsorgaver fra mange virksomheder, og hovedpræmien var en uge på en svensk ødegård. 15 frivillige hjalp til.

I takt med friskolerne i Strellev, Kvong og Sdr. Vium lukkede, voksede Lyne Friskole sig større, og med et elevgrundlag fra de omkringliggende landsbyer samt fra Tarm og Nørre Nebel er skolen efterhånden at betegne som områdets friskole, mener Gitte Thrane.

En række lokale virksomheder var trådt til som sponsorer ved Lyne Friskoles Cykelsponsorløb i fredags. Det betød en pæn indtægt på 170.000 kroner til skolen, der vil bruge pengene til "en ekstra indsats for vores elever", fortæller Gitte Thrane fra skolens bestyrelse. Privatfoto
Lyne Friskole havde henlagt fredagens cykelsponsorløb til vejene omkring Strellev Cykel- og Fritidspark, så der både kunne cykles på landevej og mtb-bane. Privatfoto
Cykelsponsorløbet havde stor lokal opbakning, og mange motionscyklister benyttede det gode vejr og lejligheden til at lufte cyklen. Privatfoto
Privatfoto
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Videbæk

Udsigt til coronabenspænd: Fjelstervang vil overvære det sidste slag om skolerne

Annonce