Annonce
Erhverv

Hjælp! Lyd-interesseret kvinde søges

Erhvervsredaktør Jens Bertelsen. Foto: Nils Svalebøg

Det vakte opsigt, da Jyske Bank for nylig gennemførte en rokade i ledelsen. Resultatet fremgik af en oversigt med 21 ansigter, der spontant udløste en klar iagttagelse: Der var jo kun mænd!

Det var der sådan set også i den gamle ledelse. I 2019 undgår det imidlertid ikke at udløse panderynker og hævede øjenbryn, at man i landets tredjestørste bank ikke har fundet en egnet kvinde til at udfylde blot én af de 21 poster i det øverste ledelseslag.

Der er naturligvis kvinder ansat i Jyske Bank, og en af dem er Marianne Lillevang, der også er formand for Jyske Bank Kreds under Finansforbundet.

- Jeg er overbevist om, at vi mister 50 procent af talentmassen. Vi går glip af de skæve tanker, mangfoldighed og diversitet, som aflejrer sig positivt på vores trivselsbundlinje, og som til syvende og sidst aflejrer sig på den store bundlinje, som vi dømmes på i sidste ende, har hun sagt til Berlingske.

Jyske Banks svarede, at ledelsesændringen var udløst af krav til compliance - det moderne ord for, at man overholder alle love og regler. Og det faldt sig altså sådan, at de dygtigste kandidater (igen) var mænd.

Set fra helikopterperspektiv deler dansk erhvervsliv sig i to grupper: De, der sagtens kan se fordelene ved at blande kønnene i topledelsen. Og så er der dem, der er mere fodslæbende.

Oppe i Nordjylland ligger virksomheden Audionord, der blandt andet driver butikskæden Hifi Klubben. Det er en stor koncern med en omsætning på over en milliard kroner. Både salg og overskud er dog faldende.

Samtidig har ledelsen et lille problem med kvinder. Det undgår man ikke at bemærke, hvis man læser Audionords årlige regnskaber, hvor bestyrelsesformand Jens-Peter Poulsen og adm. direktør Mark Arensbach gør knuder på sig selv for at håndtere det modsatte køn.

Siden 2013 har de 1100 største virksomheder nemlig været forpligtet til at fortælle om deres måltal for det underrepræsenterede køn, som det hedder. Ellers risikerer man bøder, lød det fra den daværende ligestillingsminister Manu Sareen (R).

"Vi anser alle mennesker for ligeværdige!", svarede Hifi Klubbens ejer i et efterfølgende regnskab, med udråbstegn og det hele. Det kostede en plettet påtegning fra revisoren, der gjorde opmærksom på, at Audionord-ledelsen kunne ”ifalde ansvar” for det manglende måltal.

I et andet regnskab lød det, at Audionords målsætning var at have 100 procent kvinder i bestyrelse og ledelse, men at målet først ville være opnået i 2047. Så var loven om måltallet i det mindste overholdt.

I et dugfriskt regnskab for 2018-2019 har virksomheden en anden udlægning. Nu er problemet, at kvinder ikke interesserer sig tilstrækkeligt for Hifi Klubbens produkter til at være kvalificeret til den øverste ledelse. Audionords aktuelle måltal er at have én kvinde i toppen inden 2025, og nu vil man lægge sig i selen for at nå målet:

"For at fremskynde processen har virksomheden en målsætning om at få flere kvinder i befolkningen til at interessere sig for god lyd og især hifi. Dette er initieret blandt andet gennem en dedikeret marketingstrategi, der i højere grad end tidligere henvender sig mod kvinder," lyder det i regnskabet.

Skulle der sidde en kvinde derude, som interesserer sig for gulvhøjttalere, forstærkere og surroundsystemer, er tippet hermed givet videre.

Annonce

Set fra helikopterperspektiv deler dansk erhvervsliv sig i to grupper: De, der sagtens kan se fordelene ved at blande kønnene i topledelsen. Og så er der dem, der er mere fodslæbende.

Er du kvinde, og interesserer du dig for gulvhøjttalere, forstærkere og surroundsystemer? Så er der måske et ledigt topjob hos Hifi Klubbens ejer. Arkivfoto: Morten Dueholm
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Tarm

Partnerskolen var en oplevelse

112

Kvinde stjal fra ABC

Læserbrev

Læserbrev fra Lise Bonde: Rart at LO kommenterer på 3F-sager

Læserbrev: Jeg må rose den lokale LO og Metalformand Helge Albertsen for at stå frem og kommentere de seneste måneders skriverier omkring 3F’s uacceptable opførsel og tage afstand herfra. Jeg er helt enig i, at ”konfliktvåbnet” ikke skal bruges unødigt – hverken på arbejdstager- eller arbejdsgiversiden! Når 3F bruger ”konfliktvåbnet” unødigt og forkert, bliver det en trussel mod det danske arbejdsmarked og arbejdspladserne! Vi skal væk fra diktatur, trusler og tvang og i stedet have frihed til selv at vælge både som arbejdstager og arbejdsgiver! Sådan som det er kutyme i alle andre sammenhænge i dag. Vi befinder os i 2019, og meget er forandret på arbejdsmarkedet gennem tiden siden 1899 – både på arbejdstager- og arbejdsgiversiden! Arbejdsmarkedets parter og fagforeninger skal følge med udviklingen, som Helge Albertsen også beskriver med udtalen ”de gamle metoder med at presse kollegaer ind i fagforeningen er for længst fortid”. Vi må så bare også sande, at det ikke er sket i 3F, hvor disse metoder stadig finder sted i Lufthavnssagen & Lauge Bonde-sagen! Det er derfor heller ikke rimeligt at samme ”pres” eller tvang har lov at finde sted på arbejdsgiversiden i 2019, når der allerede er ordnede forhold, alle danske love og regler er overholdt, og der er absolut ingen utilfredshed blandt medarbejdere og virksomhed med eksisterende forhold. Det skal 3F lære at håndtere og respektere. Prøv at se tingene fra en anden vinkel: Arbejdstager og arbejdsgiver er dybt afhængige af hinanden – virksomhederne kan ikke eksistere uden dygtige medarbejdere, og medarbejderne kan ikke eksistere uden virksomhederne. Hvis ikke vi er ordentlige overfor hinanden, har vi ingen arbejdsplads, og vi er nødt til at ”spille sammen som et hold”! Sammen er vi stærke, alene er vi intet! Jeg tror ikke, 3F og andre helt forstår vores frustrerede situation, men lad mig give et par eksempler i håb om, det bliver lettere forståeligt: Forestil jer at 3F fik dikteret følgende: ”Fra næste uge skal I følge KA’s overenskomst og indbetale til deres fonde – I har intet valg – det skal I bare!” eller hvis Socialdemokratiet fik dikteret: "Fra næste uge skal I føre Venstrepolitik – I har intet valg – det skal I bare!” Hvordan mon stemningen og arbejdsglæden så ville være i de to lejre? Mon ikke I ville være rasende? Præcis den følelse af magtarrogance og brud på tillid og retfærdighed føler vi og vore medarbejdere i denne sag! Det er derfor også glædeligt og tankevækkende, at arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen udtaler ”En overenskomst er meget mere end timeløn, overtidsbetaling og pensionsordning, man skal have tiltro til dem, man indgår overenskomst med, og folk vil selv have bestemmelsesretten”. Det er det, vi efterlyser: Tillid mellem overenskomstparter/arbejdsgiver og arbejdstager samt frihed til selv at vælge overenskomst og fagforening, så længe der er tale om lovlige danske overenskomster og fagforeninger. Det bør være en øjenåbner for 3F om, at det er tid til forandring og fornyelse med hensyn til deres misbrug af tillid og magt fra det danske system! Husk: Monopol er aldrig godt - konkurrence er kun sundt, for det skaber det bedste for alle. 3F har også flere gange i vores sag nævnt ”fair konkurrence” som et argument for at tegne overenskomst. Jeg er helt enig i, der skal være fair konkurrence. Det er der også, når vi følger en anden dansk anerkendt og lovlig overenskomst! Det vil klæde 3F, hvis de selv begynder at konkurrere på en fair facon. Altså gøre sig attraktive og ”sælge” sig selv, og derved konkurrere på lige fod med andre fagforeninger og deres overenskomster. 3F skal så også bare lære at acceptere et ”nej tak”!

Kultur

Stor donation skaber jubel – håbet om et nyt spillested lever: Det giver et kæmpe boost

112

Mand stjæler Lego-sæt til 3000 kroner

Annonce