Annonce
Skjern

Cykelklubben startede sæsonen - hver for sig

Peter Kjær og makker måtte undvære selskabet fra resten af klubbens medlemmer, der i coronaens skygge måtte cykle hver for sig. Makkerparret her havde havde valgt en længere tur for ikke komme på havearbejde derhjemme. PR-foto

Astrup: Traditionen tro startede Astrup cykelklub sæsonen den sidste lørdag i marts, men i år var sæsonstarten lidt mere utraditionel. Det skyldtes naturligvis corona.

Den fælles cykeltur blev erstattet af individuelle cykelture med start fra medlemmernes private adresser og med hel fri fantasi til at lægge sin rute, hvor man havde lyst. Medlemmerne lagde billeder fra deres ruter ind på klubbens facebokside.

Efter turen kunne cykelrytterne hente et rundstykke hos Astrup købmandshandel, som bagefter kunne spises hjemme i privaten, i stedet for i fællesskab.

/EXP

Medlemmerne kunne hente et rundstykke eftere turen hos Astrup købmandshandel. PR-foto
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
112

Ukrudtsbrænder satte ild til spa

Annonce