Annonce
Kultur

Badebro indviet med frisk tur i fjorden: - Vandet er jo ikke koldt endnu!!!

Det kan godt være, at vandet er omkring 12 grader i øjeblikket, men det var alligevel en småldkold fornøjelse med en tur i fjorden i forindelse med Fjordsvømmer og Vinterbaderklubben Neptuns indvielse af klubbens badebro. Foto: Jørgen Kirk
Der var flot fremmøde, da Fjordsvømmer og Vinterbadeklubben Neptun inviterede til indvielse af klubbens nye badebro.

Ringkøbing: "Hvor du vælger dit vand breder ringe sig ud over bølger og vand Vi bli'r kolde i huden og lidt røde på tuden men vi springer i fjorden når vi finder lyst det er Neptuns ryst"

Sådan lyder første vers i Fjordsvømmer og Vinterbadeklubben Neptuns slagsang, der blev sunget, da på den gode side af 25 friske mennesker lørdag formiddag var med til at indvie klubbens nye badebro, der placeret for enden af autocamper p-pladsen ved Ringkøbing Havn.

Inden de første strofer holdt klubbens formand og forfatter af slagsangen, Christina Hedegaard, tale og benyttede lejligheden til blandt andet at rose de frivillige, der havde brugt mange timer på at få broen monteret. Så var det Ann Holm Nielsen, bestyrelsesmedlem i klubben, der på behørig vis klippede den røde snor, der var spændt på tværs af broens to første stolper, og erklærede broen for åben.

Selv om temperaturen lå på omkring seks-syv grader, og der var en smule støvregn i luften, havde det ikke holdt hverken nybegyndere eller rutinerede vinterbadere fra en tur i fjorden.

Hanne Seisbøll, der kastede sig ud i at være vinterbader i efteråret 2018, var helt klar.

- Vandet er jo ikke koldt endnu, og det giver altså en super god fornemmelse i kroppen, når du har været i vandet og oppe igen tre-fire gange, selv om tæerne og fingrene bliver mega kolde, men det kan et varmt bad derhjemme hurtigt rette op på, lyder det fra Hanne Seisbøll inden turen vandet.

Hanne Seisbølls oplevelse af, at det egentlig mest er fingre og tæer, der bliver kolde, bliver bakket op af Karin Klausen, Pia Høj, Hanne Agger, Asta Worm, Gitte Brændgaard, Jytte Bitsch, der sammen med seje 10-årige Marcus Birkmose og Dagbladets udsendte, der alle har indtaget en plads i den lejede sauna.

Flere af kvinderne i saunaen slår fast, at det ikke er sidste gang, turen går forbi den nye badebro og den lånte sauna, indtil klubben i begyndelsen af 2020 forhåbentlig har fået sin egen sauna stillet op.

- Jeg begyndte egentlig i Søndervig i ferien, men jeg fortsatte hjemme fra privatadressen, hvor jeg hurtigt kan komme ned til fjorden, men jeg vil helt klart gøre brug tilbuddet her på havnen, for det er altså dejligt med den her sauna, lyder det fra Gitte Brændgaard.

I øvrigt var Dagbladets udsendte, der syntes, at turen i fjorden var en kold omgang, noget interesseret i at høre, om vandtemperaturen ikke var noget lav i det.

- Der må jeg skuffe dig, for vandet er jo ikke koldt endnu. Det er faktisk omkring 12 grader, og det er først rigtig vinterbadetemperatur, når vandet bliver omkring de fire grader. Så jeg synes da, du skal kigge forbi senere på året, når det bliver rigtig vinter, lyder opfordringen med et smil fra Ann Holm Nielsen.

Det er måske ikke så mærkeligt, at tredje og sidste vers i klubbens slagsang lyder sådan her:

"Isen lægger nu låg fjorden den er nu frossen men vi hakker hul Så vi gyset nemt kan mærke igen må finde "lærken" til at varme os på, når isen slår rod det er Neptuns røst"

Annonce

Vandet er jo ikke koldt endnu. Det er faktisk omkring 12 grader, og det er først rigtig vinterbadetemperatur, når vandet bliver omkring de fire grader.

Ann Holm Nielsen, medlem af Fjordsvømmer og Vinterbadeklubben Neptun.

Ahhh, er det her nu ikke lige koldt nok, ser det ud til, at Gitte Brændgaard tænker, inden hun tager mod til at komme i vandet. Foto: Jørgen Kirk
Ann Holm Nielsen fører saksen i forbindelse med indvielsen af badebroen, mens klubbens formand Christina Hedegaard kigger på. Foto: Jørgen Kirk
Det er helt godt med en tur i sauna, efter kroppen er blevet skyllet i Ringkøbing Fjord. Forrest til højre er det Hanne Agger og forrest til venstre Marcus Birkmose, der nyder at få varmen i kroppen. Foto: Jørgen Kirk
Hanne Seisbøll var en af de mange, der selvfølgelig skulle en tur i fjorden lørdag formiddag: - Vandet er jo ikke koldt endnu, og det giver altså en super god fornemmelse i kroppen, når du har været i vandet og oppe igen tre-fire gange, selv om tæerne og fingrene bliver mega kolde. Foto: Jørgen Kirk
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev fra Lise Bonde: Rart at LO kommenterer på 3F-sager

Læserbrev: Jeg må rose den lokale LO og Metalformand Helge Albertsen for at stå frem og kommentere de seneste måneders skriverier omkring 3F’s uacceptable opførsel og tage afstand herfra. Jeg er helt enig i, at ”konfliktvåbnet” ikke skal bruges unødigt – hverken på arbejdstager- eller arbejdsgiversiden! Når 3F bruger ”konfliktvåbnet” unødigt og forkert, bliver det en trussel mod det danske arbejdsmarked og arbejdspladserne! Vi skal væk fra diktatur, trusler og tvang og i stedet have frihed til selv at vælge både som arbejdstager og arbejdsgiver! Sådan som det er kutyme i alle andre sammenhænge i dag. Vi befinder os i 2019, og meget er forandret på arbejdsmarkedet gennem tiden siden 1899 – både på arbejdstager- og arbejdsgiversiden! Arbejdsmarkedets parter og fagforeninger skal følge med udviklingen, som Helge Albertsen også beskriver med udtalen ”de gamle metoder med at presse kollegaer ind i fagforeningen er for længst fortid”. Vi må så bare også sande, at det ikke er sket i 3F, hvor disse metoder stadig finder sted i Lufthavnssagen & Lauge Bonde-sagen! Det er derfor heller ikke rimeligt at samme ”pres” eller tvang har lov at finde sted på arbejdsgiversiden i 2019, når der allerede er ordnede forhold, alle danske love og regler er overholdt, og der er absolut ingen utilfredshed blandt medarbejdere og virksomhed med eksisterende forhold. Det skal 3F lære at håndtere og respektere. Prøv at se tingene fra en anden vinkel: Arbejdstager og arbejdsgiver er dybt afhængige af hinanden – virksomhederne kan ikke eksistere uden dygtige medarbejdere, og medarbejderne kan ikke eksistere uden virksomhederne. Hvis ikke vi er ordentlige overfor hinanden, har vi ingen arbejdsplads, og vi er nødt til at ”spille sammen som et hold”! Sammen er vi stærke, alene er vi intet! Jeg tror ikke, 3F og andre helt forstår vores frustrerede situation, men lad mig give et par eksempler i håb om, det bliver lettere forståeligt: Forestil jer at 3F fik dikteret følgende: ”Fra næste uge skal I følge KA’s overenskomst og indbetale til deres fonde – I har intet valg – det skal I bare!” eller hvis Socialdemokratiet fik dikteret: "Fra næste uge skal I føre Venstrepolitik – I har intet valg – det skal I bare!” Hvordan mon stemningen og arbejdsglæden så ville være i de to lejre? Mon ikke I ville være rasende? Præcis den følelse af magtarrogance og brud på tillid og retfærdighed føler vi og vore medarbejdere i denne sag! Det er derfor også glædeligt og tankevækkende, at arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen udtaler ”En overenskomst er meget mere end timeløn, overtidsbetaling og pensionsordning, man skal have tiltro til dem, man indgår overenskomst med, og folk vil selv have bestemmelsesretten”. Det er det, vi efterlyser: Tillid mellem overenskomstparter/arbejdsgiver og arbejdstager samt frihed til selv at vælge overenskomst og fagforening, så længe der er tale om lovlige danske overenskomster og fagforeninger. Det bør være en øjenåbner for 3F om, at det er tid til forandring og fornyelse med hensyn til deres misbrug af tillid og magt fra det danske system! Husk: Monopol er aldrig godt - konkurrence er kun sundt, for det skaber det bedste for alle. 3F har også flere gange i vores sag nævnt ”fair konkurrence” som et argument for at tegne overenskomst. Jeg er helt enig i, der skal være fair konkurrence. Det er der også, når vi følger en anden dansk anerkendt og lovlig overenskomst! Det vil klæde 3F, hvis de selv begynder at konkurrere på en fair facon. Altså gøre sig attraktive og ”sælge” sig selv, og derved konkurrere på lige fod med andre fagforeninger og deres overenskomster. 3F skal så også bare lære at acceptere et ”nej tak”!

Danmark For abonnenter

Johns kæbe var blød som bølgepap efter strålebehandlinger: - Den ville smuldre væk uden tandbehandlinger

Annonce