Annonce
Sport For abonnenter

Antonios e-sportsklub stormede frem i vanvidsår: Masser af medlemmer, nyt udstyr, nedlukninger og en tom pengekasse

Efter sommerferien var Ringkøbing Esport vokset til 130 medlemmer. Klubbens ejer, Antonio Vlaisavljevic (tv.), har i løbet af klubbens første år hyret hjælpetrænere, så man kan følge med efterspørgslen og oprette de nødvendige hold. Arkivfoto: Johan Gadegaard
Ringkøbing Esport nåede lige at få fodfæste, før corona gjorde de fleste virksomheder gangbesværede. Da corona ramte, blev klubbens ejer nødt til at låne penge af familien, fordi banken sagde nej. Men på det første år er Ringkøbing Esport blevet kommunens klart største klub inden for e-sport.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
USA

Følg med live: Trump har forladt Det Hvide Hus - snart skal Biden indsættes som USA's næste præsident

Annonce